START    >   AKTUALNOŚCI

Program ZDROWA JA

bez kategorii
date_range 2018.05.11
Zasięg:   import_contacts  141
 

Nasza szkoła znalazła się w grupie 48 szkół z całej Polski realizujących projekt „Ocena skuteczności interwencyjnego-profilaktycznego programu poprawy zachowań zdrowotnych 15 letnich dziewcząt z wykorzystaniem techniki telemonitoringu – ZDROWA JA”

Program prowadzi Instytut Matki i Dziecka w Warszawie na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, w ramach realizacji celów Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 . Podczas trwania projektu, na terenie szkoły zostaną podjęte następujące działania:

  • program interwencyjno-profilaktyczny z obszaru poprawy zachowań zdrowotnych z wykorzystaniem techniki telemonitoringu (noszone urządzenia pomiarowe – opaski, monitorujące aktywność fizyczną i tętno);
  • wsparcie motywacyjne i merytoryczne dla nauczycieli wychowania fizycznego i pielęgniarek szkolnych, w postaci szkoleń warsztatowych w zakresie: obsługi sprzętu i działania w systemie telemonitoringu;  coachingu zdrowia, aktywności fizycznej, kompetencji społecznych, zdrowego odżywiania oraz zachowań ryzykownych.

W założeniu projekt ma się przyczynić do: wzrostu zainteresowania dziewcząt zdrowiem swoim oraz otoczenia; bieżącej poprawy aktywności fizycznej; ograniczenia zachowań związanych z  tzw. „siedzącym” trybem życia, tj. spędzania czasu przed komputerem lub telewizorem; poprawy zachowań żywieniowych; rezygnacji z zachowań ryzykownych tj. palenia papierosów, picia alkoholu, czy zażywania narkotyków oraz podniesienia ogólnej wiedzy dziewcząt w zakresie zdrowia.

W ramach projektu uczennice klas II gimnazjum zostały objęte telemonitoringiem, połączonym z aplikacją mobilną na ich telefonach. Opaski na rękę oraz dostęp do aplikacji mobilnej to nie tylko narzędzia promujące zdrowy styl życia, ale także nowoczesny i modny rekwizyt, który sprawia, że udział w projekcie jest dla dziewcząt atrakcyjny.

Nowoczesna opaska dokonuje m.in. pomiaru kroków i tętna oraz wylicza dystans pokonywany przez uczestniczki każdego dnia. Jest zsynchronizowana z aplikacją mobilną, która pozwala na monitorowanie godzin snu, czy opracowanie zestawu ćwiczeń. Dzięki intuicyjnemu systemowi aplikacja przypomina o wyjściu na spacer i czasie na zbilansowane posiłki. Aplikacja jest również źródłem wiedzy dotyczącej zdrowia. Przydatne informacje znajdują w zakładce edukacja, gdzie dziewczęta mogą przeczytać artykuły o zdrowym stylu życia – aktywności fizycznej, właściwym odżywianiu, wpływie używek na organizm czy poprawie kompetencji osobistych. 

Dziewczęta biorące udział w programie otrzymują także wyzwania indywidualne oraz grupowe, które mogą śledzić na swoich kontach w aplikacji. Zadania nie są tylko wyzwaniem sportowym, ale również społecznym, czego przykładem jest zadanie indywidualne „przygotuj dziś posiłek i zjedzcie go wspólnie z rodziną” lub grupowe „umów się na fitness po szkole z innymi uczestniczkami projektu”.

 Program ułatwia utrzymanie zdrowych nawyków w codziennym funkcjonowaniu. Spodziewanymi efektami projektu są m.in.: wzrost zainteresowania dziewcząt zdrowiem swoim i otoczenia, poprawa zachowań zdrowotnych, w tym aktywności fizycznej i wzrost kompetencji osobistych.

Jesteśmy przekonani, że  Program wzbogaci wiedzę naszych uczniów w zakresie zdrowia oraz znacząco przyczyni się do zmiany stylu .

Koordynatorem programu w szkole jest Pani Małgorzata Lasocińska- Zając a współrealizatorem –pielęgniarka szkolna Pani Anna Gwidzińska.

 

Przeglądaj inne teksty

2018.10.14
KMO
Piękno Ziemi uchwycone w obiektywie stacji kosmicznej ISS
czytaj >>
2018.10.10
KMO
Europe Code Week 2018 w PSP nr 3
czytaj >>
2018.10.09
konkursy
„Po polsku o historii” - VI Dyktando Niepodległościowe
czytaj >>
2018.09.26
wycieczki
Wycieczka do Rzeszowa klas czwartych.
czytaj >>
2018.09.21
bez kategorii
Akcja „Sprzątanie świata – Polska”
czytaj >>
2018.09.17
bez kategorii
100 – lecie Harcerstwa na Ziemi Niżańskiej.
czytaj >>
2018.09.10
wycieczki
Żegnamy wakacje, żegnamy swobodny czas
czytaj >>
2018.09.09
uroczystości
„Niżańska droga do Niepodległości”
czytaj >>
2018.09.03
uroczystości
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
czytaj >>
2018.06.22
sport
Sportowe sukcesy uczniów PSP nr 3 w Nisku
czytaj >>
12345678910...

Przydatne odnośniki