START    >   AKTUALNOŚCI

Odkrywamy świat

wycieczki
date_range 2019.06.02
Zasięg:   import_contacts  410
 

Na tę wycieczkę czekaliśmy wiele miesięcy, snując różne przypuszczenia. O świcie 22.05.2019r. wyruszyliśmy w grupie 41 uczniów klas ósmych i gimnazjalnych w stronę Kotliny Kłodzkiej. W całej Polsce burzowa aura nie zachęcała do wędrówek, w Górach  Stołowych warunki pogodowe zniweczyły nasze plany. Z okien autobusu podziwialiśmy kubaturę Twierdzy Kłodzkiej, później w strugach deszczu przemknęliśmy do Kaplicy Czaszek w Czermnej. Po tym niesamowitym spotkaniu z przeszłością postanowiliśmy zwiedzić skalny rezerwat przyrody „Błędne Skały”. Ten cud natury zobaczyli najwytrwalsi. Mżawka szła z nami krok w krok. Nic więc dziwnego, że domy wypoczynkowe w Zieleńcu  witaliśmy nie tylko z ciekawością, ale i ulgą. Przez dwa dni stanowiły dla nas „bazę wypadową”, a przede wszystkim miejsce integracji. 

Praga. Spacer po Placu Hradczańskim, Zamku Praskim z Katedrąœśw. Wita, Starym Pałacu Królewskim, Moście Karola i Złotej Uliczce zapamiętamy na długo. To piękne miasto budzi ogromne wrażenie. Oczy nasze cieszyły piękne kamieniczki z czerwonymi dachami, ogrody zaskakujące bujną roślinnością, a bogactwo zabytkowych budowli wprawiało w zdumienie. Spacer zakończyliśmy w blasku zachodzącego słońca na Placu Wacława i w kościele Matki Boskiej Śnieżnej. Pod czujnym okiem wychowawców odwiedziliśmy sklepy z pamiątkami. Jednak najważniejsze (niematerialne) mieliśmy już schowane w skrytce „wspomnienie”.

Auschwitz i Birkenau zwiedzaliśmy w ciszy i ogromnym skupieniu. Jakich słów użyć , by opisać cierpienie ponad miliona ludzi zamordowanych w komorach gazowych, rozstrzelanych przy ścianie śmierci, powieszonych, zagłodzonych, zamęczonych? Przemówiły przedmioty codziennego użytku pozostawione w gablotach, buty, zdjęcia, obrazy, muzyka. 

Dowiedzieliśmy się o wielkim bohaterstwie rotmistrza Witolda Pileckiego, który dobrowolnie dał się złapać Niemcom, by w obozie zawiązać ruch oporu i przekazywać możnym świata wiadomości o tym piekle na ziemi, żywiąc nadzieję na ocalenie więźniów. Przykładem bezgranicznego poświęcenia stał się ojciec Maksymilian Kolbe, który oddał życie za współwięźnia i zmarł śmiercią głodową. 

Będziemy pamiętać.

Ta wycieczka wzbogaciła nas duchowo. Nie do przecenienia są również jej walory turystyczne. Elementy stworzone przez naturę, ukształtowane przez historię i tworzone przez współczesność pokazały nam świat, którego nie znaliśmy.

   Uczniowie klas ósmych i gimnazjalnych

 

Przeglądaj inne teksty

2020.12.02
konkursy
Konkurs "Łowcy Cząsteczek"
czytaj >>
2020.11.26
konkursy
Program naukowy „Być jak Ignacy” .
czytaj >>
2020.11.25
szkolne wieści
25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia
czytaj >>
2020.11.20
szkolne wieści
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
czytaj >>
2020.11.10
szkolne wieści
Szkoła do hymnu 2020
czytaj >>
2020.11.09
szkolne wieści
Nasza szkoła w Klubie Szkół UNICEF
czytaj >>
2020.11.06
szkolne wieści
Sukces naszych uczniów !
czytaj >>
2020.11.06
szkolne wieści
Zasady udziału uczniów PSP nr 3 w Nisku w zajęciach prowadzonych online oraz zasady korzystania z platform edukacyjnych
czytaj >>
2020.11.05
szkolne wieści
Do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych. Uczniowie klas I-III przechodzą na naukę zdalną.
czytaj >>
2020.10.23
szkolne wieści
Nauka zdalna dla uczniów klas 4 -8 szkół podstawowych
czytaj >>
12345678910...

Przydatne odnośniki