START    >   AKTUALNOŚCI

„Tam bije serce Polski……” – wycieczka klas piątych do Krakowa i Wieliczki

wycieczki
date_range 2019.05.31
Zasięg:   import_contacts  386
 

24 maja uczniowie klas piątych wraz z opiekunami  uczestniczyli w wycieczce do miejsc bliskich sercu  każdego Polaka. Kraków i Wieliczka -  miasto królów i zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce   są  naszym dziedzictwem narodowym, z którego my, Polacy, jesteśmy dumni.

Piątkowy poranek powitał piątoklasistów strugami deszczu. Ulewa i niesprzyjająca aura nie odstraszyła  jednak piątoklasistów,  którzy   z aplauzem  i w doskonałych humorach wsiedli do autobusu ,i ruszyli w kierunku  Krakowa. Po dotarciu na miejsce, udali się w kierunku Zamku Królewskiego na  Wawelu. U podnóża wzgórza wawelskiego znajduje się rzeźba legendarnego smoka, który, co prawda  nie zieje już ogniem i nie porywa ofiar, ale  w dalszym ciągu   jest obiektem budzącym strach w oczach dzieci. Na dziedzińcu wewnętrznym  Zamku Królewskiego pani przewodnik przybliżyła historię tego miejsca. Około godz. 11.30 uczestnicy wycieczki ruszyli w stronę Rynku Głównego. Wszyscy zwrócili uwagę na Sukiennice – perłę polskiego renesansu, podziwiali architekturę  kościoła Mariackiego w oczekiwaniu na hejnał. Legenda głosi, że gdy hejnalista po  odegraniu hejnału odmacha ręką, to spełni się życzenie, które sobie w tym czasie pomyślimy. Tak też się stało. Rozpromienieni, z nadzieją spełnionych  marzeń uczniowie klas piątych udali się na posiłek, a następnie zakupili pamiątki, które  zawsze będą  się wiązać ze wspomnieniami z „magicznego” Krakowa.

Po tak ekscytującym początku  piątoklasiści udali się do Kopalni Soli w Wieliczce. Schodzili w dół szybem Daniłowicza. Pokonanie 54 podestów po 6 schodów, czyli 324 stopni to nie lada wyczyn wymagający  kondycji i samozaparcia. Okazało się, że z tym zadaniem  poradzili sobie znakomicie. Po drodze mijali Komorę Urszula Górna, a następnie ruszyli do Komory Kręciny, a stamtąd do Komory Mikołaja Kopernika, gdzie dowiedzieli się, że nasz wielki uczony był jednym z pierwszych turystów odwiedzających kopalnię. Po drodze zobaczyli figury z soli przedstawiające scenkę, w której górnik przekazuje św. Kindze jej pierścionek zaręczynowy znaleziony w bryle soli.  Przechodząc przez komorę interaktywną, obserwowali z uwagą figury górników, zwanych „pokutnikami”, gdyż wypalali oni zgromadzony przy suficie metan. Nazwa „pokutnik” związana jest ze sposobem pracy górników, którzy  w trudzie i mozole  pracowali  na kolanach. 

Niewątpliwie  perłą  Kopalni Soli w Wieliczce  jest kaplica św. Kingi, w której znajdują się relikwie Świętej. Kaplica ta znajduje się 101 metrów pod ziemią i jest jedną z największych atrakcji Kopalni. Posadzka wyrzeźbiona w jednolitej bryle, żyrandole  wykonane z solnych kryształów budzą podziw turystów z całego świata. W ołtarzu  widnieje rzeźba św. Kingi. Należy dodać, że w tym niezwykłym miejscu znajduje się  pomnik św. Jana Pawła II, jedyna na świecie figura Ojca Świętego wykonana z soli, znajdująca się pod ziemią.

Urzeczeni pięknem Kopalni Soli w Wieliczce, wpisanej na listę UNESCO, pełni wrażeń i pozytywnych emocji uczestnicy wycieczki ruszyli  w stronę Niska, gdzie czekali na nich stęsknieni rodzice.

„To była super wycieczka” – brzmiały głosy w autokarze. Dlaczego? Tam, w Krakowie i Wieliczce „bije serce Polski”.

 

Przeglądaj inne teksty

2020.12.02
konkursy
Konkurs "Łowcy Cząsteczek"
czytaj >>
2020.11.26
konkursy
Program naukowy „Być jak Ignacy” .
czytaj >>
2020.11.25
szkolne wieści
25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia
czytaj >>
2020.11.20
szkolne wieści
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
czytaj >>
2020.11.10
szkolne wieści
Szkoła do hymnu 2020
czytaj >>
2020.11.09
szkolne wieści
Nasza szkoła w Klubie Szkół UNICEF
czytaj >>
2020.11.06
szkolne wieści
Sukces naszych uczniów !
czytaj >>
2020.11.06
szkolne wieści
Zasady udziału uczniów PSP nr 3 w Nisku w zajęciach prowadzonych online oraz zasady korzystania z platform edukacyjnych
czytaj >>
2020.11.05
szkolne wieści
Do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych. Uczniowie klas I-III przechodzą na naukę zdalną.
czytaj >>
2020.10.23
szkolne wieści
Nauka zdalna dla uczniów klas 4 -8 szkół podstawowych
czytaj >>
12345678910...

Przydatne odnośniki