START   \  AKTUALNOŚCI

Piątoklasiści w Rzeszowie

Dodano:   2017.03.23
Czytelników:    507
   
 

28 marca 2017 r. uczniowie klas piątych pod opieką pań:  Aliny Bytnar, Małgorzaty Leszczyńskiej, Wiolety Warchoł udali się do Rzeszowa. Pobyt w TVP Rzeszów przybliżył im kulisy pracy telewizji. Dzieci poznały proces powstawania programu telewizyjnego, sposoby jego zapisu i archiwizacji. Zapoznały się z praca dziennikarza w terenie i w studiu telewizyjnym, montażem materiału dziennikarskiego do ostatecznej emisji. Z niecierpliwością jednak wyczekiwały momentu wejścia do studia telewizyjnego, zajęcia miejsca w blasku reflektorów, przed kamerami telewizyjnymi i ujrzenia siebie na ekranie. To marzenie też zostało spełnione. Na zakończenie obejrzeli krótki film dokumentalny o mieście Rzeszowie.

Tradycyjnie już uczniowie odwiedzili także galerię sztuki DagArt Galerie, gdzie tym razem podziwiali malarstwo abstrakcyjne Renaty Szyszlak. Dzieci były urzeczone zastosowaniem niepowtarzalnej techniki, faktury oraz bogatą kolorystyką dzieł. Doświadczały tego nie tylko za pomocą zmysłu wzroku, ale z zaciekawieniem, wielką ostrożnością, delikatnością i szacunkiem do sztuki badały palcami przestrzenną fakturę obrazów. Z zainteresowaniem przyglądały się im z różnej perspektywy i chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Doceniły oryginalność i osobisty charakter dzieł. Zwróciły uwagę na zaskakujące tytuły, które pobudzały ich wyobraźnię i wywoływały różnorodne skojarzenia.

Następnie w Teatrze „ Maska” uczniowie obejrzeli spektakl zatytułowany „ Teraz tu jest nasz dom”, który w mądry i przystępny sposób opowiadał o współczesnej historii i problemach człowieka w nią uwikłanego. Oryginalna scenografia, choreografia, różnorodne formy przekazu, wielopoziomowość wypowiedzi artystycznej, wszechobecna symbolika pozwalały każdemu na bardzo osobisty odbiór dzieła w kontekście własnych doświadczeń i wyobrażeń o otaczającym nas świecie. Wojna widziana oczami dziecka, problemy z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości, poszukiwaniem własnej tożsamości i akceptacji w nowym środowisku,  które dotykały głównego bohatera, choć wydawały się odległe, to jednak  każdy z nas mógł w nich odnaleźć cząstkę swoich codziennych obaw i problemów. Sztuka o akceptacji, otwartości, przyjaźni i tolerancji nie pozostała obojętna naszym uczniom. Długo jeszcze była tematem burzliwych dyskusji w drodze powrotnej i na godzinach wychowawczych.

Najważniejszym dla dzieci punktem wycieczki był pobyt w Parku Trampolin FlyPark, gdzie mogły całkowicie oddać się zabawie. Fikołki, „kąpiel” w gąbkowym basenie, chodzenie po linie, trampoliny, ścianka wspinaczkowa, ścieżki akrobatyczne, wielka dmuchana poducha, zabawa w zbijaka,… to tylko niektóre atrakcje, których mogły doświadczyć. Zabawa była przednia. Tu nikt się nie nudził. Do domu wszyscy wrócili w doskonałych humorach.

 

FOTOGALERAIA <<<

 

Przydatne odnośniki