START   \  AKTUALNOŚCI

Akcja "Sprzątanie świata – Polska"

Dodano:   2017.09.15
Czytelników:    578
   
 

Akcja „Sprzątanie świata – Polska” odbyła się w dniach 15 - 17 września 2017 r. 24. edycja akcji Sprzątanie świata - Polska przebiegała pod hasłem „Nie ma śmieci - są surowce”.

Celem tej edycji było zwrócenie uwagi, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” – na składowisku, w  lesie czy  w  rzece,  ale  poprzez  segregację  odpadów  powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Albo jako rzeczy   „z drugiej ręki” służyć innym.

Segregacja odpadów staje się coraz powszechniejsza, w dużym stopniu za sprawą wyższych odpadów. Niestety nadal dużo puszek, worków foliowych, opon czy sprzętów elektronicznych można znaleźć na poboczach dróg, w lasach, skwerach czy brzegach rzek. Podstawowym celem Sprzątania Świata jest zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku.   

W akcji „Sprzątania świata” uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły: klasy IV, V, VI, VII szkoły podstawowej oraz uczniowie klasy II i III gimnazjum wraz wychowawcami.

Wzorem lat poprzednich uczniowie szkoły podstawowej sprzątali teren boiska szkolnego oraz teren przyległy do szkoły ograniczony ulicami: Rzeszowską i Piaskową, a także ulicę Nową i Długą.

Gimnazjaliści porządkowali ścieżkę dydaktyczną w Nadleśnictwie Zatyki oraz ulice Rzeszowską do przystanku PKS na osiedlu Warchoły. Worki na śmiecie oraz rękawice ochronne sponsorował Urząd Gminy i Miasta Nisko.

Ponadto uczniowie naszej szkoły zainicjowali akcję zbierania surowców wtórnych.

Koordynatorem akcji była Elżbieta Pawlos i Halina Sądej.

 

 

 

Przydatne odnośniki